MIR Kullanamayan Ruslar Türkiye’ye Gelemiyor: Turizm Sektöründe Alarm Zilleri Çalıyor!

Antalya, bu yılın ilk iki ayında yüzde 10,82 artışla 499 bin 784 yabancı ziyaretçi ağırladı. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Antalya turizminde, şubat ayında da yüzde 17,20 artış yaşandı ve Antalya’nın şubat ayında ağırladığı yabancı ziyaretçi sayısı 270 bin 686 oldu.

ŞUBAT AYINDA EN ÇOK TURİST ALMANYA’DAN

Şubat ayında en çok turist gönderen ülke Almanya oldu, 58 bin 228 ziyaretçi ile birinci sırada yer aldı. Rusya Federasyonu 48 bin 937 ziyaretçiyle ikinci, İngiltere ise 37 bin 454 ziyaretçiyle üçüncü oldu. Polonya, Hollanda, Kazakistan, Ukrayna, Danimarka, Avusturya ve Belçika da sırasıyla Antalya’ya en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında yer aldı.

RUS TURİST SAYISINDA AZALMA

İki aylık verilere göre, Rusya Federasyonu 106 bin 304 ziyaretçi ile birinci sırada yer alırken, Almanya 97 bin 655 ziyaretçiyle ikinci, İngiltere ise 55 bin 384 ziyaretçiyle üçüncü oldu. Rus turist sayısında geçen yıla göre yüzde 20’lik bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün en büyük nedenlerinden biri, Rus turistlerin MIR kredi kartlarını Türkiye’deki ödemelerde kullanamamaları olarak gösteriliyor.

‘RUSLAR KÖRFEZE GİDİYOR’

Rus turistlerin Türkiye’de ödemelerde MIR kart sistemini kullanamaması, Türk turizm sektöründe büyük zararlara yol açıyor. Rusya ile ticaretlerinden dolayı ABD’nin yaptırım tehditlerine maruz kalan iş insanları, Rus turistlerin artık Dubai’ye gitmeye başladığını belirtiyor. Son dönemde Rusya vatandaşlarının Türkiye’den ayrılarak Dubai’ye yönelmesi, Rusya’da oturma izni ve vatandaşlık konularındaki zorluklarla ilişkilendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x